Prima   |  Organizarea Curții   |  Judecători în demisie

Judecători în demisie

 

 


Pavel BARBALAT

1935 - 2004

În perioada  23 februarie 1995 - 23 februarie 2001 a exercitat funcţia de Preşedinte al Curţii Constituţionale din Republica Moldova.

A demisionat la 23 februarie 2001
Valeria ŞTERBEŢ

Nicolae CHISEEV

1932 - 2016

La 16 februarie 1995 este desemnat în funcţia de judecător al Curţii Constituţionale din Republica Moldova.

La 23 februarie 2001 demisionează din funcţia de judecător.

Nicolae OSMOCHESCU

La 22 februarie 1995 este desemnat în funcţia de judecător al Curţii Constituţionale din Republica Moldova.
La 25 septembrie 1998 demisionează din funcţia de judecător


Eugen SOFRONI

1944 - 2012

În perioada 1995-1996 a deţinut funcţia de judecător al Curţii Constituţionale din Republica Moldova.
A demisionat din funcţia deţinută la 12 august 1996. 


Gheorghe SUSARENCO

1956 - 2014

La 7 februarie 1995 este desemnat în funcţia de judecător al Curţii Constituţionale din Republica Moldova.
La 23 februarie 2001 demisionează din funcţia de judecător al Curţii Constituţionale.


Ion VASILATI

În 1995 este desemnat în funcţia de judecător al Curţii Constituţionale. În anii 2001-2002 deţine funcţia de judecător-asistent la Curtea Constituţională a Republicii Moldova.
La 10 octombrie 2002 este desemnat judecător al Curţii Constituţionale din Republica Moldova.
Demisionează din funcţia de judecător la 10 octombrie 2008


Mihai COTOROBAI

La 8 august 1996 este numit în funcţia de judecător al Curţii Constituţionale din Republica Moldova.
La 26 septembrie 2002 demisionează din funcţia de judecător.


Constantin LOZOVANU

La 17 martie 1998 a fost desemnat în funcţia de judecător al Curţii Constituţionale din  Republica  Moldova. 
La 2 aprilie 2004 demisionează din funcţia de judecător.


Mircea IUGA

La 15 februarie 2001 este desemnat în funcţia de judecător al Curţii Constituţionale din Republica Moldova.
A demisionat la 23 februarie 2007


Alina IANUCENCO

La 21 aprilie 2004 este desemnată în funcţia de judecător al Curţii Constituţionale a Republicii Moldova.
A demisionat la 14 mai 2010.

Dumitru PULBERE

La 19 februarie 2001 este desemnat judecător al Curţi Constituţionale din Republica Moldova. 1 martie 2007 - 28 septembrie 2011 Preşedinte al Curţii Constituţionale. A demisionat la 23 februarie 2013

 

Victor PUȘCAȘ

La 15 februarie 2001 este desemnat judecător al Curţii Constituţionale din Republica Moldova. 2001-2007 Preşedinte al Curţii Constituţionale. A demisionat la 23 februarie 2013

 

Elena SAFALERU

Judecător-asistent la Curtea Constituţională (1997-2001). Judecător la Curtea Constituţională din februarie 2001. A demisionat la 23 februarie 2013

Valeria ȘTERBEȚ

Judecător la Curtea Constituţională din februarie 2007. A demisionat la 23 februarie 2013

Petru RAILEAN

Judecător la Curtea Constituţională din octombrie 2008. A demisionat la 30 octombrie 2014.

 

 

 
 
Arrow Prev

              

Arrow Next
Tel.: +373 22 25-37-08
Fax.: +373 22 25-37-44
Total vizitatori: 2117886  //   Vizitatori ieri: 2470  //   azi: 1723  //   Online: 73


Acces rapid